İrem Hattat

İrem Hattat Avusturya Kız Lisesini takiben 1993 yılında İstanbul Teknik Üniversite İşletme Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında Almanya Bremen’de Deutsche Airbus ve İngiltere Londra’da Bank Indosuez Aval şirketlerinde yurtdışı tecrübesi edindi. 1995 yılında University of Massachusetts Amherst’te finans ve davranış bilimleri ağırlıklı MBA derecesi aldı.

1995-1997 yılları arasında Garanti Yatırım Bankası kapsamında Kurumsal Finans bölümünde Uzman olarak çalıştı. 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Finansal Araştırmalar Merkezi’nde “Stratejik Hastane Yönetimi” eğitimini tamamladı. 1997 yılından 2010 yılına kadar Prof. Dr. Neşe Hattat ve Prof. Dr. Halim Hattat’ın kurduğu Hattat Hastanesi’nin Genel Müdürlüğünü üstlendi.

2002 yılında Prof. Dr. Halim Hattat ile birlikte Avrupa Cinsel Sağlık Birliği’nin Türkiye temsilcisi sıfatıyla Aile Sağlığı Araştırma Derneği’ni kurdu. Bu dernekte halkın cinsel sağlık konularında bilinçlendirilmesi üzerine bilimsel araştırma projeleri yürüttü. Dernek adına Hamburg, Kopenhag, Berlin, İstanbul ve Londra’da yapılan uluslararası kongrelerde Türkiye’yi temsil etti. 2005’te Kopenhag Kongresi’nde Sosyo-Kültürel Faktörlerin Kadın Cinsel Fonksiyon Sorunlarına Etkisi konulu araştırmasıyla birincilik ödülünü aldı.

Hattat Hastanesi’nin Hattat Cinsel Wellness Kliniği’ne dönüşmesiyle birlikte, Aile Danışmanlığı eğitimini tamamlayarak, İlişki ve Aile Danışmanı olarak klinik yönetiminde görev aldı. Halen Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkan Yardımcısıdır. Binevigazete.com da “Mutlu Aile İletişim Hattı” başlığı altında yazılar yazmakta, “Medikal Akademi” bünyesinde sohbet programları yapmaktadır. İBE Business Institute, Gedik Üniversitesi ve Aile Sağlığı Araştırma Derneği’nin ortak düzenlediği Aile Danışmanlığı Sertifika Programı’nın Direktörüdür. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Doktora öğrencisidir.

 


 

Merhaba

1997 yılından beri çift ilişkileri konusunda çalışıyorum. Bu süre içinde nice çiftin beraberliklerinin bittiğini, ancak çok daha fazlasının da ufak dokunuşlarla düzeltilebildiğini gözlemledim. Aşk, romantizm ve ilişkiler güzel başlasa da devam ettirilmesi ve bitmesi gerektiğinde de sonuçlanması son derece zor süreçler. Bu zorluğun bir kısmı, görünüşte “geçimsizlik” olarak adlandırılan cinsel sıkıntılardan kaynaklansa da, esas zorluğun çiftlerin dürüstçe ve maskesiz bir şekilde iletişim kuramamalarından kaynaklandığını düşünüyorum.

Kaç danışanımızın aldatma sonrasında açıkça hislerini ifade etmeye başladıklarında ilişkilerini tekrar rayına oturtabildiklerine şaşarsınız. Ya da monotonluğa ve rutine girerek ilişkilerine özen göstermeyi unuttuklarında küçük değişikliklerle yeniden bağlanabildiklerine.

Sizinle sağlıklı ilişkiler ve iletişim üzerine görüşlerimi, yakından gözlemlediğim hikayeleri paylaşmak istiyorum. Bu hikayelerde kendinizden bir parça bulmanızı, belki de iyileşme yolunda bir adım atmanızı umut ediyorum.

Ancak her şeyden önce, şunu unutmamanızı istiyorum: İlişkilerinizde kendi kimliğinizle ilgili duruşunuzu kaybetmemek asıl hedefiniz olmalı. Kendi gerçek his ve ihtiyaçlarınızla bağlantı kurabildiğinizde, kendi hikayesini yazan özsaygısı yüksek bir birey olarak ilişkiye katkılarınız da o derece doyurucu olacaktır.

Epiktetos’un çok sevdiğim bir lafı var: “Sıradan olmaya ve size dayatılanları yapmaya daha ne kadar dayanacaksınız? Kendiniz olmak için pek fazla zamanınız yok..