İnzivanız Aydınlık Olsun!

Farkındalık eğitimleri cinsel sorunları olan bireylere, özellikle kadınlara fayda sağlıyor. Her şey dikkati toplayıp dokunma ve hislere odaklanmaktan geçiyor. Yani “izleyici” durumundan çıkmak için gereken becerileri geliştirmek gerekiyor.

Daha önce soğuk korkusunu yenebilmek için buz dolu fıçıya giren model-sunucu Çağla Şıkel şimdi de karanlık inziva adı verilen başka bir deneyimle karşımızda. Şikel “Bir ben vardır bende, benden içeri biliyordum. Ona temas etmek istedim” demiş. Bu tecrübe hatıralardan, insanlardan, bugünkü Çağla’dan arınmasını sağlamış ve özüne temas etmiş.

Bu konuyu ele alan 10Haber’den Özgür Gökmen Çelenk’in konuştuğu uzmanlar ise karanlıkta yaşanan algı yoksunluğunun anksiyete atağına, kişilik dağılmasına bile yol açabileceğine dair ciddi uyarılar getiriyor.

Benim merak ettiğim konu bu deneyim isteğinin cinsel sorunlarla, hazla bağlantısı. Fiziksel sağlığını korumak için haftanın 3 ila 5 günü egzersiz yapan, duygusal sağlığını korumak için yoga ve meditasyon yapan biri karanlıkta 3 gün oturmayı göze alıyorsa hedefin cinsel hazzı artırmak olduğu neredeyse kesindir. Her türlü farkındalık deneyimleri aslında bir çok seks sorununun çözülmesine yardımcı olur. Bu nedenle de 3 gün eziyet veren karanlık inzivalara da gerek olmaz.

Farkındalık ve cinsellik ne alaka diyebilirsiniz. Her ikisi de şimdiki ana odaklanmayı ve dış sorumluluklarla ilgili düşünceleri serbest bırakmayı teşvik eder de ondan. Her ikisi de stresi azaltır ve her ikisi de derin nefes almayı (diyafram nefesini) gerektirir. Bana kalırsa ortalama bir genç kadını karanlıkta aç bilaç üç gün oturtsak ya hemen ilkokuldan itibaren tüm eski aşk hikayelerini gözden geçirir, neyi nerede yanlış yaptığını, seçimlerini tekrar tekrar tartmaktan bayağı hastalanır çıkar ya da vücudunda her noktaya dokunup zevk alıp almadığını kontrol eder. Bunun yerine güzel bir farkındalık eğitimi ile rahatlamasına, kendini olumsuz yargılamaktan kaçınmasına, anda olmasına ve bedensel duyumları ve değişimi fark etmesine yardımcı olmak mümkün. Al işte “cinsel inziva”.

Araştırmalar da farkındalık eğitiminin cinsel sorunları olan bireylere (özellikle kadınlara) yardım etme potansiyelini ortaya koyuyor. Galiba her şey dikkat dağıtıcı şeyleri bırakıp dokunma ve hislere odaklanmaktan geçiyor. Yani izleyici durumundan çıkmak için gereken becerileri geliştirmek gerekiyor. İzleyici olunca seks sırasında kendinizi eleştiriyor ya da kendinize bir gözlemci olarak yaklaşıyorsunuz. Örneğin, “İyi görünüyor muyum”, “Bunu doğru mu yapıyorum” gibi sorularla zihniniz meşgulken hazzı yakalamak doğal olarak zorlaşıyor. Özetle farkındalığı yükselt, cinsel hazzı arttır.

Cinsel meditasyon da farkındalık pratiğini kullanan orgazmik meditasyonu ve tantrik meditasyonu içeren geniş bir teknik. Orgazmik meditasyon (Sex and the City’nin bir bölümünde Charlotte bütün kızlar grubunu bir kursa yazdırmıştı), 21. yüzyılın başlarında San Francisco’da başlayan yeni bir farkındalık akımı. Kadınlar için 15 dakikalık klitoral masajı içeriyor. Tantra ise altıncı yüzyılda Hindistan’da ortaya çıkan bir felsefe ve uygulamalar dizisi. Seks de dahil olmak üzere her şeyin kutsal olduğu iddiasını içeriyor ve bilincin uyanmasına ve enerjinin özgürleştirilmesine odaklanıyor, yavaş hareket etmek ve anda kalmakla ilgili.

Tantrik seks, nihai amacın orgazm değil, cinsel yolculuğun ve bedenin hislerinin tadını çıkarmak olduğu, yavaş, meditatif bir seks şekli. Şifa, dönüşüm, aydınlanma için cinsel enerjiyi vücutta hareket ettirmeyi amaçlıyor. Önemli olan orgazma ulaşmadan cinsel enerjinin vücutta kalmasını sağlamak. Hatta bazı durumlarda bir saat veya daha fazla sürebiliyor.

Size önerim Çağla Şikel gibi içerideki kendinizi tanımak için aşırı yöntemlere başvurmak yerine farkındalık egzersizleri ile vücudunuzu tanıyın. Cinsel farkındalık, cinsel ilişki sırasında olup bitenlere – yargılamadan – dikkat etmekle, mevcut olmak ve anı olduğu gibi kabul etmekle ilgilidir. Yakınlaşmaya hazırlanmak ve iş gününü bitirmek için kendinize zaman ayırırsanız, “Bulaşık makinesini çalıştırdım mı” gibi düşüncelerle kesintiye uğrama olasılığınız azalır. Nefesinize odaklanın. Yapabiliyorsanız nefesinizi eşinizinkiyle senkronize edin. Kokulu mumlar, romantik bir müzikle tüm duyularınızı harekete geçirin. Daha sonra seks sırasında kendinize şunu sorun: “Ne hissediyorum? Ne kokusu alıyorum? Ne görüyorum?” Her duyguya odaklanın. Eşinizle göz teması kurun. Eşinizi yeniden keşfetmek için yakınlığın her anını kullanmaya çalışın. Aklınıza rastgele düşünceler geldiğinde kendinizi azarlamayın. Sadece bu düşünceleri fark edin ve ardından dikkatinizi yavaşça şimdiki ana getirin. Seks yaparken mükemmel olma, performans gösterme zorunluluğu veya orgazm yaşama ihtiyacı gibi beklentilerinizden vazgeçmeye çalışın. Kontrol etme, yönlendirme veya bir rutine sahip olma ihtiyacınızı bırakın.

Her şeyden önce de kendinize iyi davranın. Özeleştiriyi, olumsuz beden imajı endişelerini ve cinsel utancı bırakın. Bu düşünceler ortaya çıkarsa onlarla tartışmaya çalışmayın. Onlara dikkat edin ve uçup gittiklerini hayal edin. Farkındalık uygulamanız geliştikçe mutluluk, sevgi, uyum ve tatmin duygunuz da gelişecektir. Üstelik karanlık inzivalara gerek olmadan.