Eşlerini En Çok Aldatan Meslekler Ortaya Çıktı

Eşlerin birbirini beraber çalıştıkları insanlarla aldatmaları şaşırtıcı derecede yaygın. Ancak, İngiliz online oyun şirketi olan RantCasino’nun yeni yayınladığı araştırmanın sonuçları bazı sektörlerin bu konuda oldukça öne geçtiğini gösteriyor.

Ekim 2023’te İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, insanlar en çok iş yerinde eşlerini aldatıyor ve her beş çalışandan biri eşine sadık değil. Araştırmada, hangi meslek gruplarının eşlerini daha sık aldattıkları da ortaya çıkıyor. İşte şimdi dikkat, eşiniz bu gruplardan birine dahilse iş yerinde sizi aldatıyor olabilir, benden söylemesi:

Aldatma konusunda öne çıkan meslek grupları şu şekilde sıralandı:

1. Satış 2. Öğretmen, akademisyen 3. Sağlık hizmeti 4. Taşımacılık ve lojistik 5. Etkinlik yönetimi 6. Mühendislik ve imalat 7. İnşaat 8. Muhasebe, bankacılık ve finans 9. IT 10.Silahlı kuvvetler

Bana ilginç gelen oyunculuk/film/dizi sektörünün bu listede yer almaması. Belki İngiltere’de yoktur ama bizde ve Amerika’da dizi setlerinde yaşanan yasak aşk iddialarının arkası kesilmiyor.

Daha geçen sene ABD’nin en sevilen sabah programlarından ‘Good Morning America’ programının ikisi de evli sunucuları Amy Robach ve T.J. Holmes’ün aşk yaşadığının ortaya çıkması, magazin gündemine bomba gibi düşmüştü.

Bir de dizi setinde tanışarak sevgili olan ve dizinin final yapmasının ardından kısa sürede ayrılan (bazıları daha dizi final yapmadan) Hande Erçel ve Kerem Bursin gibi çiftler çoğunlukta.

Diğer taraftan listenin ikinci sırasında yer alan akademisyenlerin yasak aşklarına dair pek çok örnek var. Selçuk Üniversitesi’ndeki “yasak aşk cinayeti”ni hatırlar mısınız? Basına yansıyanlar doğruysa, Profesör, Dekan’la evliyken, yine evli olan Sekreter’e gönül veriyor. Ancak Sekreter, bir süre önce eşinden boşanan iki çocuk babası Doçent’le ilişkide. Dekan, kocasını baştan çıkardığını düşündüğü Sekreter’i başka bir fakülteye tayin ediyor. Bir süre sonra Profesör ile Doçent, aynı kadına sevdalandıklarını fark edip düşman oluyor. Sonrası felaket.

Listedeki üçüncü sıradaki sağlık hizmetleri de beni hiç şaşırtmadı. Yıllardır hem dizi ve filmlerde hem gerçek hayatta pek çok örneği yaşanıyor. En sevdiğim yabancı dizilerden Grey’s Anatomy’de (hatta Türkiye’de “Doktorlar” adında bu dizinin bir uyarlaması yayınlanmıştı) Grey Sloan Memorial Hastanesi’nde cerrahların yaşadığı olayları ve gizli aşk ilişkilerini soluk soluğa izlemiştik. Demek ki bu listeye göre eşiniz avukatsa endişelenmeye mahal yok:)

Peki işyeri ilişkileri ve sadakatsizliğinin nedeni ne? Genellikle uzun ve düzensiz çalışma saatleri, gece vardiyaları, etkinlikler ve aşırı stres nedeniyle sıkıntı çeken profesyoneller, aynı alanda çalışan ve onların günlük mücadelelerini anlayan biriyle teselli arıyor. Dinamik bir işyeri, özellikle de ev hayatı çok rutin ve monoton hale gelmişse, iyi hissettiriyor.

İş hayatında başarılı olmak, kariyer hedeflerine ulaşmak ve aynı zamanda evde mutlu bir ilişki yürütmek, herkesin istediği bir hayat. Ancak, bu iki faktörün birbirine uyum sağlaması zor. Tabii en kolay kaçış yolu da işyeri kaçamakları oluyor.

Günde sekiz saat kadar iş yerinizde, müşterilerinizin ve iş arkadaşlarınızın ihtiyaçlarına yön veriyor, son teslim tarihlerini karşılayarak geçiriyorsunuz. İş günü sona erdiğinde ve nihayet sokak kapınızdan içeri girdiğinizde, eşinize ve romantizme haliniz kalmayabiliyor.

İş stresi evde bir numaralı libido öldürücü! Yatak odasının dışında birlikte geçirdiğiniz zaman da darbe alabiliyor. Sadece kaliteli vakit geçirilemediği için değil, yoğun gerginliğin eve ve eşle iletişime de yansımasından ötürü. Düşünün, stresli geçen iş toplantınızı eşinize anlatmak üzere akşamı bekliyorsunuz, ve eşinizden beklendiğiniz “ doğru” tepkiyi göremiyorsunuz ve içerliyorsunuz. Aynı şekilde eşiniz sinir bozucu iş arkadaşından sürekli şikayet edince sıkılıyorsunuz. Üstelik siz işyerinde her gün değişik tecrübelerle besleniyorsunuz. Ancak evde eşiniz bu tecrübeleri hem anlamıyor hem yetişemiyor. Bu durum gitgide iletişiminizi bozuyor ve sizi uzaklaştırıyor.

İş yeri maceraları platonik başlıyor!

Eşinizle paylaşımlar azaldı. Buna karşın sizinle aynı sorunları paylaşan, dertleşebileceğiniz, evde geçiremediğiniz uzun saatleri paylaştığınız ve evdeki sevgiliyi çekiştirdiğiniz iş arkadaşınız hiç de fena bir alternatif değil. İşyerindeki duygusal ilişkiler çoğu zaman masum platonik ilişkiler olarak başlıyor. Örneğin iki kişi arkadaş olarak dedikodu, düşünceler , duygular ve istekler paylaşıyor. Bu konuşmalar daha samimi hale geldikçe iki kişi arasında tipik bir iş ilişkisinin ötesine geçen bir bağlantı oluşabiliyor. Ancak ne yazık ki, bu duygusal bağ ele alınmazsa hızla bir gönül macerasına dönüşüyor.

Bence böyle bir durum varsa durun ve bunun sadece sizi değil, eşinizi, ailenizi ve hatta işinizi nasıl etkileyeceğini düşünün. Acaba bu olay zararsız bir oyalanmadan başka bir şey olmayacak mı yoksa ciddi sonuçlara yol açabilir mi?

Gizli bir kaçamak şu anda heyecan verici gelebilir ancak uzun vadede çok fazla zarara neden olabilir. İş yeri kaçamakları evlilikte karşılanmayan ihtiyaçlar için bir çıkış noktası. Evliliğinizi tehlikeye atmak yerine nasıl yeniden canlandırabileceğinizin üzerinde durmak en iyisi. Bu yazıya nokta koyunca “bazı sektörlerdek çiftleri çok mu şüpheci yaptım acaba”diye de düşünmeden edemedim.. Ama yani bende de suç yok gerisini Norveçli araştırmacılar düşünsün!