Eşiniz Yüzüğünü Çıkarsa Bile Evli Olduğu Anlaşılsın İster Misiniz?

Evlilik yüzüğü ‘alyans’ o kadar güçlü bir simge ki takmak da takmamak da hakkınızda çok şey söylüyor. Evli olmadığı halde yüzük takanların artması boşuna değil. Evli olduğunu açıkça belirtmek kişiyi karşı cinsin gözünde daha cazip hale getirebiliyor. Bütün şıklara tek tek bakalım.

Alyans; sadakati simgeleyen altın bir bant. Eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından popüler hale getirilmiş ve geçmiş yüzyıllarda yüzük parmağındaki damarın doğrudan kalbe gittiğine inanıldığı için sol ele takılmış. Evli çiftler sevgi ve sadakatin bir işareti olarak kabul ediyor. Her gün bu yüzüğü takmak “Bağlılığınızın ve bu ilişkiye kendinizi her gün yeniden adadığınızın bir işareti.”

Yüzük simgesi o kadar önemli ki ilişkilerin kamuoyu açıklamaları yerine de geçiyor, öyle ki günümüzde takip ettiğimiz ünlülerin evlilik hayatlarının gidişatını önce alyans durumlarından takip ediyoruz.

En son Game of Thrones oyuncusu Sophie Turner, iki küçük çocuğunun babası Joe Jonas’tan ayrıldığını henüz açıklamamışken bizler Joe’nun hafta başlarında çıkan alyanssız fotoğraflarından durumu aşağı yukarı tahmin ediyorduk. Ünlü oyuncu Natalie Portman’da bu Eylül ayında Almanya’da sahnede yapılan bir konuşmada alyansı olmadan görüldü. Çıplak yüzük parmağı hemen, Fransız koreograf kocası Benjamin Millepied’den ayrıldığı iddialarının teyidi olarak yorumlandı. Bizim ülkemizde de ünlüler dünyasından örnek verirsem hatırlarsanız, Hadise, konserinde parmağındaki boşanma aşamasındaki eşi Mehmet Dinçerler’in verdiği 3 milyon liralık yüzüğü çıkararak yere fırlattı.

Çiftler için yüzük parmağının doluluğu veya boşluğunun ilişkiye dair geniş bir PR kampanyasının akıllıca bir taktiği olduğunu söyleyebiliyoruz. Örneğin alyans takan bir erkek uzun vadeli bir ilişkiye bağlı bulunma kapasitesine sahip olduğunu, bazı kadınların onu uzun süreli eşi olarak seçecek kadar arzu edilir bulduğunu ve kendisi gibi bir erkeğin kadınların aradığı bazı niteliklere sahip olduğunu kamuoyuna belirtiyor.

Evolution and Human Behavior dergisinde yayınlanan bir araştırma zaten bir ilişki içinde olan kişilerin deneyimleri ve bir anlamda “ön onaydan” geçmiş olmaları nedeni ile tercih edildiklerini gösteren onlarca çalışmadan biri.

Diğer taraftan evli olup alyans takmayı tercih etmeyen eşler üzerine imza günlerimde gelen sorulardan da fark ettiğim üzere, bu davranışları o kişinin evliliğin sorumluluğundan kaçınması veya yeni tekliflere açık olması şeklinde anlamlandıran kişi sayısı çok fazla.

Hatta bu konuyu araştırmak üzere bir deney gerçekleştiren Sosyal Psikolog Andrew Harrell, bir süpermarkette alyans takan ve alyans takmayan genç çekici kadınların ve erkeklerin davranışlarını analiz ediyor. Alyans takmayan genç çekici kadınların beşte biri, erkeklerin ise dörtte biri süpermarkette çocuklarına dikkat bile etmiyor.

Çalışma, alyans takmayan insanların, yüzük takanlara kıyasla çocukları daha fazla ihmal ettiğini gösteriyor ve bunun evlilikte çocuklar da dahil duygusal bağlılık eksikliğinin bir göstergesi olduğunu belirtiyor. Anlaşılan alyans basit bir metal parçasına göre çok fazla önem taşıyor ve sonuç olarak takmama kararı büyük bir adım.

Hemen alyans takmamayı kötüye yormayalım. Aslına bakarsanız, bazı evli insanların alyans takmamasının birçok iyi nedeni olabiliyor: Örneğin, altın, gümüş veya platin alerjisine sahip olabiliyorlar veya Prof. Dr. Halim Hattat (kendisi bildiğiniz gibi babam olur) gibi yıllarca yaptığı ameliyatlar öncesi el dezenfeksiyonunda yüzüğü kaybetme riskini göze alamayabiliyorlar.

Ancak olayın bir de başka bir boyutu var. Görüntüde alyans takanlardan bazıları eşi olmadan bir partiye gitmeden önce alyansını çıkarabiliyor. Özellikle sosyal medya üzerinden tanışmalardan sonra artışa geçen bu durumda, yazışmalarda kendini bekar olarak tanıtan biri online tanıştığı kişi ile dışarıda buluşmadan önce alyansını çıkartmak zorunda kalıyor. Bana sorarsanız alyanslı ve alyanssız çifte bir hayat yaşamak, bu seçenekler arasında en zor olanı çünkü yüzüğü kaybederseniz eşinize bunun nasıl olduğu hakkında garip bir hikaye uydurmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu konuyu sıkı sıkıya takip etmek isteyen eşlere iyi bir haberim var: Orijinal hediyeler konusunda uzmanlaşmış The Cheeky adlı şirketin piyasaya sürdüğü ‘Anti-aldatma yüzüğü’, içindeki negatif bir gravür sayesinde yüzüğü çıkardığınızda parmağınızın derisinde “Evliyim” yazan bir iz bırakıyor. Bu yüzükle eşinizin alyansını çıkarma ve bekar gibi flört etme konusundaki herhangi bir kurnaz girişimini engelleyebiliyorsunuz, ancak böyle bir ilişkiyi ister misiniz bence bir daha düşünün:)

Galiba bir alyans bin kelimeye bedel. İnsan doğası hakkında çok şey söyleyen büyüleyici bir kültürel icat. Eş olmanın görsel bir işareti ve dünyanın büyük bir kısmında uzun zamandır sosyal öneme sahip.

Alyansın tek eşlilik ve bağlılık ve ihanet ve evlilik dışı ilişkiler riski ile çok ilgisi olduğundan, evrimsel psikologların, eşlerine bağlılıkları veya hile yapma eğilimleri veya evliliklerinin genel istikrarı ve uzun ömürlülüğü açısından yüzük takıp takmayan evli insanları karşılaştırmak için yapabilecekleri birçok çalışma düşünülebilir (Evli olmayan ancak alyans takan insanların davranışları da incelenebilir ve bunlardan da epeyce olduğundan şüpheleniyorum).

Benim düşünceme göre alyans takmayan bir kocaya “aldatma izni veriyorsunuz” anlamını yüklemek asla doğru değil. Bir kişinin dürüstlük ve şeffaflığa olan bağlılığı bir sembolle, bir metal parçasıyla sarsılamaz veya güçlendirilemez. Önemli olan çiftin birbirinin yanında olmayı seçmesi. Çünkü öyle olmak istemesi, zorlu dönemleri aşma ve en iyi arkadaş olarak kalma sözünü her gün vermesi anlamına geliyor.