Eşimin Açık Giyinmesi Beni Tahrik Değil Sinir Ediyor

Evlilikte cinsellikle ilgili sorunlar bazen ilk geceden başlar, bazen ileriki yıllarda peyda olur. Bir de aklı akademisyen kız arkadaşının kıyafetlerine takılan 35 yaşında bir erkek var. Okurlar soruyor, cinsel sağlık uzmanı İrem Hattat cevaplıyor.

İrem Hanım merhaba,
Biz evleneli 1 ay ancak geçti. Ben 28 yaşındayım eşim 30. Severek evlendik ancak ilk gece tam bir fiyasko oldu. Balayı gecemizde eşimde sertleşme sorunu oldu ve halen devam ediyor. Daha önce böyle bir sorunu olmadığını söylüyor. Çok gerildik, sinirimiz bozuldu. Ne önerirsiniz?

Değerli Okurum,
Düğün gecesi seksinin büyük beklentileri ile birlikte büyük bir baskı da geliyor. Hele bir de kadının ilk gece hakkında kanama korkusu, ağrı ve acı korkusu gibi abartılı ve yanlış düşünceleri varsa. Bazen bu baskı erkeklere ağır geliyor ve sertleşme sorunu yaşanıyor. Buna balayı iktidarsızlığı deniyor. Yeni evli bir erkek psikolojik olarak adeta ALES sınavına giriyormuş gibi başarma korkusu yaşıyor, hiç bir organik sorunu olmamasına rağmen sertleşme sıkıntısı çekiyor. Bu olay bir kez yaşanınca da, artık beklentileri yerine getiremedim diye cinsel özgüvenini yitirebiliyor. Her başarısız deneme buna tuz biber ekiyor.İyi haber şu ki balayı iktidarsızlığı tamamen tedavi edilebilir. Öncelikle cinsellik bir sınav ya da yarış değil, aşkınızın paylaşımı. Cinsellikle ilgili kaygı ve endişelerini gidermek, yanlış inanışları ortadan kaldırmak, ve haz noktalarını öğretmek için bir uzman yardımcı olabilir.

İrem Hanım,
Ben 47 yaşındayım. Eşim 42 ve gayet bakımlı, kendine özenen, ince, seksi ve dekolte giyinmeyi çok seven bir kadın. 17 yıllık evliyim. 2 çocuğumuz var, 16 ve 14 yaşında. Ancak son bir iki yıldır eşime karşı hiç istek duymuyorum. Cinsellikle ilgili tüm yaklaşımlarını görmezden geliyorum. Gece ondan sonra yatıyorum veya televizyon karşısında uyumuş taklidi yapıyorum. Hiç ilişki yaşamıyoruz. Zaten çocuklar dışında konuşacak bir şeyimiz de yok. Bir seyahatte ikimiz de birer çocuk ile ayrı odalarda kalıyoruz. Bu kadar seksi giyinmesi de beni tahrik etmiyor aksine sinirlendiriyor hatta tiksindiriyor. Nedir bu isteksizlik? Ne yapmamı önerirsiniz?

Değerli Okurum,
Galiba eşin senin dikkatini çekmek için açılıp saçıldı iyice. Yakında bir Dilber dansı da bekleyebilirsin. Sen de galiba onun bu halini gördükçe iyice seks baskısı hissedip sinirleniyorsun. Yani yapacağın varsa da yapmıyorsun:) Şimdi sana andropozda olabilirsin veya iş stresi diyeceğim ama önce aklıma ilişkinde sorunlar geliyor. Sonuçta duygusal bağlantı zayıflarsa, bu durum cinsel isteği de etkileyebilir. Artık çocuklar dışında konuşacak bir şeyimiz kalmadı dediğine göre durum biraz böyle. Kabul edelim, uzun süreli ilişkiler zamanla monotonlaşabiliyor. Yenilik ve heyecanın eksikliği, bırak cinsel isteği tüm ilişkinin temellerini zayıflatabiliyor. Sanki daha tahammülsüz, anlayışsız olunuyor. Eminim eşin de dile getiremediği bir sürü gel git yaşıyordur içinde. Sana açık iletişim, karşılıklı anlayış ve gerektiğinde profesyonel yardım öneriyorum.Kaç kaç nereye kadar;)

İrem Hanım Merhaba,
35 yaşında bir iş adamıyım. 6 aydır akademisyen bir kız arkadaşım var. Geçen gün onu iş yerinde ziyaret ettiğimde şok oldum. Benimle buluşurken rahat kazaklar, at kuyruğu ile çok sevimli bir görünüşü olan sevgilim yerine dar etekler, dar bluzlar, açık saçlarla tam bir afet olmuştu. Kız arkadaşımın bu görüntüsünün üniversite ortamında uygunsuz olduğunu düşünüyorum. Ancak konuyu nasıl açacağımı bilmiyorum. Onu nasıl ikna edebilirim?

Değerli okurum,
Sana tek bir cevap verebiliyorum: Bu durum ikinizin anlaşmasına bağlı değil mi? Yani senin kısıtlarına uyarsa ve bundan gocunmazsa, gül gibi geçinip gidersiniz. Yok, ben “özgür kızım” diyorsa değil sen, hiç kimse ne giyip ne giyemeyeceğini söyleyemez. Sen burada kendine bak. Kıskanıyor musun, onu kaybetmekten mi korkuyorsun, ya da elalem “ya insan kız arkadaşını nasıl böyle giydirir” der diye mi endişeleniyorsun? Bunları göze alamıyorsan sen kısıtlayabileceğin keyfine göre birini bul, benden söylemesi.

Bana cinsellikle ve ilişkilerinizle ilgili her türlü sorunuzu iremhattatasor@gmail.com adresine yazabilirsiniz. Her hafta sorularınıza cevaplarımı burada okuyabilirsiniz.