Enflasyonla Saadet Olmuyor!

Hoşlandığınız bir kadınla ilk akşam yemeğine çıkacaksınız. Belki online tanıştınız ve gerçek hayattaki ilk buluşmanın heyecanı içindesiniz. Ancak artan fiyatlar, şöyle fiyakalı bir romantik randevuyu (içecek, yiyecek, ulaşım, sinema bileti) daha pahalı hale getiriyor. Yani aklınıza ister istemez şu soru geliyor: Bir yemeği düşünüyorum ilişkiyi nasıl yürüteceğim? Haksız sayılmazsınız.

Tatile çıkmak, çeşitli aktiviteler yapmak ikili ilişkilerde kaçınılmaz ancak artık oldukça maliyetli. Enflasyonist ortam flört edenlerin önceliklerini yeniden değerlendirmesine neden oluyor. Küresel savaşlar, bunalımlar, siyasi çalkantılar ve salgın hastalıklar flörte engel olamazken, ekonomik durgunluk ruh eşini bulma konusundaki kararlılığı azaltıyor.

Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırma, 12 kişiden birinin para biriktirmek için flört etmekten tamamen vazgeçtiğini ortaya çıkardı. Ayrıca anket katılımcılarının yüzde 60’ı artan fiyatlar nedeniyle randevularını iptal etmek zorunda kaldıklarını söylüyor. 2022’de yapılan bir araştırmada neredeyse her beş bekardan biri daha az randevuya çıktığını söylüyor. Bizde böyle araştırmalar yok ama göstergeler durumun farklı olmadığını gösteriyor.

Bu kadar da üzülmeye gerek yok aslında. Para harcamadan randevulaşmak için biraz yaratıcı olmak lazım. Yürüyüşe çıkabilir, müze gezebilir, fotoğraf çekebilir, bir kahve içebilir ve o sırada gayet derin, kaliteli sohbetlerle birbirinizi tanıyabilirsiniz. Bir ücretsiz konserde ikinizin şarkısı olacak yeni bir melodi bulabilir veya kendi şehrinizin turisti olup görmediğiniz mahalleleri dolaşabilirsiniz. Bunlar ilk aklıma gelen fikirler ama iyi bir başlangıç olabilir.

The Harris Poll’un Amerika’daki Bekarlar anketine göre enflasyon orada da insanların flört etme tercihlerini de etkilemiş görünüyor. 10 Amerikalıdan yedisi, dışarıda bir restoranda yemek yemek yerine yürüyüş gibi daha ucuz aktiviteleri tercih ediyor; çiftlerin yüzde 55’i ilk buluşmayı evlerinde organize ediyor. Tabi ateşle barut yan yana durmaz derler, ilk buluşmayı evde gerçekleştirmek ilişki basamaklarını hızlandırabiliyor.

Nasıl vakit geçirmeyi seçerseniz seçin, ilk buluşmada mali durumunuzu gündeme getirmeyin. Hatırlarsanız Özge Ulusoy bir öğrencinin “Mankenler neden hep zengin iş adamıyla çıkıyor” sorusuna “Mankenler gidip fakirle mi çıksınlar yani, anlamadım” diye yanıt vermişti. Dürüstlük her zaman iyi olsa da, aynı kişiyle birkaç kez çıkıp onu görmeye devam etmeyi planlayana kadar bu kadar kişisel ayrıntıların paylaşılmasına gerek yok. Ancak bu ilişkinin devamı geliyorsa, “Umarım çıkmaya devam ederiz, bu yüzden sana karşı dürüst olmak istiyorum, şu anda çok fazla param olmadığını bilmeni istiyorum” demek yerine, karşınızdakine ufak tüyolarla bunu hissettirmeniz bir çuval inciri berbat etmenizi engelleyebilir.

Kabul etmek lazım, daha fazla para ile flört etmek daha kolay. Yine de, lüks restoranlardan ve lüks tatillerden vazgeçip, evde akşam yemeği pişirmek, film kiralamak, kanepede sarılmak veya parkta yürüyüşe çıkıp konuşmak gibi bağ kurmayı teşvik eden eğlenceleri öneriyorum. İşin iyi tarafı, bu aktiviteler bir çiftin cinsel yaşamının kalitesini artıran bir samimiyeti ve yakınlığı teşvik ediyor, hayattaki maddi olmayan değerleri yeniden keşfetme fırsatı sunuyor. Ben ipuçlarını veriyorum artık yanan meyveli bir eğlence atmosferini mi tercih edersiniz yoksa doğrudan evde alevlerin içinde bir gece mi tercihiniz siz kalmış.