Bir Hap İle İlişkiler Düzelir mi?

Pek çok çift ilişki sorunlarıyla seks problemlerini aynı anda yaşıyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmada boşanmaların yarısından fazlasının cinsel sorunlar nedeniyle oluştuğu gösterildi. Bu durum pek çok soru işaretini beraberinde getiriyor. Cinsel sorunlar mı ilişkileri zedeliyor yoksa ilişki problemleri mi cinsel hayatı bitiriyor? Peki ya kötü giden bir ilişki varsa bu durumu tek bir hap kurtarabilir mi?

İLİŞKİ-SEKS DENKLEMİ

Cinsel sorunlarla ilişki problemleri yakından ilişkili. Aslında her iki sorun da diğerini “çağırıyor”. Yani cinsel sorunlar ilişki problemlerine yol açabildiği gibi ilişki çatışmaları da çiftleri cinsel yönden uzaklaştırıyor. Problem hangi noktadan çıkarsa çıksın çiftin çözmesi gereken bir dizi sıkıntı başlıyor. Örneğin sertleşme sorunu yaşayan bir erkek eşinden utanma, çekinme hisleriyle uzak durmaya başlayabiliyor. Eşi bu durumu şahsi algılayıp, beğenilmediğine, çekici bulunmadığına yorabiliyor. Ya da yine erken boşalma yaşayan bir erkeğin eşi bu durumun bencillikten kaynaklandığına, kendi tatmininin hiçe sayıldığına inanabiliyor. Sonuçta belki organik nedenlerle veya sağlık sorunlarıyla başlayan bir cinsel problem çiftin birbirinden uzaklaşmasına ve soğumasına yol açıyor. Tam tersi durumlar da söz konusu. İlişkisinde değişik konularda çatışmalar, öfke, kırgınlık, iletişim eksikliği yaşayan çiftler sorunlarını yatak odasının kapısında bırakıp cinselliğe her zamanki gibi devam edemiyor. Dolayısıyla bu iki probleme bir bütün olarak bakmak daha doğru.

DOĞRU ÇÖZÜM

Peki ne yapmak gerek? Çözüme nereden başlamalı? Öncelikle esas sorunun ne olduğunu belirlemek gerekiyor. Eğer sorun ilişkideyse, ilişkideki ana sorunları çözmeden cinsel tedavileri uygulamak çok da başarılı sonuçlar vermiyor. Bu başarılar geçici oluyor. Yani kötü giden bir ilişkiyi tek bir hap tedavi edemiyor. Esas sorun cinsel yaşamda ise, çifti birlikte değerlendirmek gerekiyor. Erkek ve kadını ayrı ayrı ve çift olarak ele alıp, hangi partnerin nasıl bir cinsel sorun yaşadığı, bu sorunun organik, psikolojik ve sosyal yönden tüm sebeplerini, cinsel sorunun diğer partneri nasıl etkilediğini, cinsel sorun nedeniyle ilişkide hangi noktalarda çatışmalar yaşandığını öğrenmek şart. Ancak bu şekilde doğru bir tedavi yapılabiliyor. Altta damarsal, hormonsal sorunlar veya yaşam tarzı gibi organik bir problem varsa bile medikal tedavilere ek olarak psikolojik destek, cinsel terapi ve çift terapisi ile hem ilişki kalitesi hem de cinselliğin kalitesi düzeltiliyor. Cinsel soruna yol açan faktörler belirlenmeden sertleşme ilaçlarını kullanmak da işe yaramayabiliyor. Örneğin hormonsal bir eksiklik veya stres sebebiyle cinsel isteksizlik yaşanıyorsa yine tek bir hap etkili olmuyor. Hatta bu durumda “Bu bile işe yaramadı” şeklinde bir endişe oluşabiliyor ve cinsel sorunlar artıyor. Haplarla cinsel sorunların tedavisinde önemli başarılar elde edilse de büyük resme bakmadan cinsel yaşam kalitesini yükseltmek çok da mümkün değil. Bu nedenle çiftlere önce birbirleriyle konuşmalarını ardından vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmaları gerek.