Aşk mı İş mi: Dünyayı Değiştirmek, Aşık Kalmak ve Sağlıklı Bir Aile Kurmak Mümkün mü?

Bu başlık bence hepimizin en büyük sorunlarından birini ortaya koyuyor.

Aynı anda bir amaç için çalışmak, aşık kalmak ve sağlıklı bir aile kurmak modern hayatın bizlere yüklediği en büyük yüklerden biri.

Uzun saatler, yolda olmak, yurt dışı seyahati, asosyal vardiyalar veya aylarca görevlendirmeden uzak kalmak, bir ilişki üzerinde etkili oluyor. Denge, iş bittiğinde birlikte kaliteli zaman geçirilerek sağlanıyor ancak hepimiz için iş ve ev arasındaki çizgi giderek belirsizleşiyor. Teknoloji, evdeyken, dışarıda sosyalleşirken ve hatta tatildeyken işe bağlanan insanlarla iş ve özel hayatlarımız arasındaki uçurumu bulanıklaştırıyor. Akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlardaki gelişmeler sayesinde, nerede olursanız olun, günün herhangi bir saatinde işyerinde check-in yapmak mümkün.

Artık aramaları yanıtlamak veya önemli kararlar almak için ofiste fiziksel olarak bulunmaya gerek yok ve bu dikkat dağınıklığının modern ilişkiler üzerinde yıkıcı etkileri var. Bedenen partnerinizle birlikte olsanız da, hala teknoloji aracılığıyla işe uyum sağlıyorsanız, zihniniz kaçınılmaz olarak hala işte. İnanın Partneriniz yokluğunuzu hissediyor.

Bir de konunun başka bir boyutu bulunuyor: İnsanlar, işlerinin tehdit altında olduğunu hissederlerse daha çok veya daha uzun saatler çalışabiliyor veya başka bir iş bulamama korkusuyla son derece mutsuz oldukları bir işte kalabiliyor.

Muhtemelen daha önce iş-yaşam dengesini duymuşsunuzdur. Peki ya  iş-aşk  dengeniz? Peki ya çalışma saatlerinizin oranı ile bir ilişki ya da flört için kalan süreniz?Love or Work podcast’inin sunucuları Jeff ve André Shinabarger işte bu soruyu profesyonel sporculara sanatçılara, girişimcilere, CEO’lara ve moda ikonlarına yöneltiyor. Cevaplardan da görüyoruz ki ki iş hayatı ve çift ilişkisi, günümüzde her sektörden ve yaşam tarzından kişinin dengelemesi gereken iki önemli faktör. İş hayatında başarılı olmak, kariyer hedeflerine ulaşmak ve aynı zamanda mutlu bir ilişki yürütmek, herkesin istediği bir hayat . Ancak, bu iki faktörün birbirine uyum sağlaması, zaman zaman zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Flört web sitesi eHarmony tarafından yaptırılan bir ankete göre, eşlerin %35’i bunu çiftlerin en önemli sorunu olarak bildiriyor. Günde sekiz saat kadar iş yerinizde, müşterilerinizin ve iş arkadaşlarınızın ihtiyaçlarına yön veriyor, son teslim tarihlerini karşılayarak geçiriyorsunuz. Bu nedenle, iş günü sona erdiğinde ve nihayet ön kapınızdan içeri girdiğinizde, eşinize ve romantizme haliniz kalmayabiliyor.

İş Stresi bir numaralı libido öldürücü!

Gerçekten de iş stresi bir numaralı libido öldürücü! Yatak odasının dışında da birlikte geçirdiğiniz zaman darbe alabiliyor. Sadece kaliteli vakit geçirelemediği için değil, yoğun gerginliğin eve ve eşle iletişime de yansımasından ötürü. Amerikan Psikoloji Derneği araştırmasına göre, insanların %65’i işlerini en büyük stres kaynağı olarak adlandırıyor ve sadece %37’si işini iyi idare ettiğini düşünüyor. Evde yaratabileceği etki göz önüne alındığında, iş stresi çoğumuzun daha iyi ele alması gereken bir şey.

Düşünün, stresli geçen iş toplantınızı eşinize anlatmak üzere akşamı bekliyorsunuz, ve eşinizden beklendiğiniz “ doğru” tepkiyi göremiyorsunuz ve içerliyorsunuz. Aynı şekilde eşiniz sinir bozucu iş arkadaşından sürekli şikayet edince sıkılıyorsunuz. Bu durum gitgide iletişiminizi bozuyor ve sizi uzaklaştırıyor.

İlişki sorunları ve ayrılık işte üretkenliği zedeler mi?

İnsanların duygusal olarak dikkati dağıldığında, işyeri üretkenliği de zarar görüyor.

Evdeki stresli ilişkiler iş yeri üretkenliğini olumsuz etkiliyor ve daha düşük üretkenlik iş üzerinde daha fazla stres yaratıyor, bu da evdeki mutsuzluğu daha da artırıyor ve bu nedenle iş yerindeki üretkenliğe zarar veriyor. Tam bir kısır döngü, öyle değil mi?

Howard Kennedy’nin Aile ve İstihdam ekipleri tarafından, evlilik ve aile istikrarı araştırmalarında önde gelen bir düşünce kuruluşu olan Marriage Foundation ile birlikte tasarladıkları araştırma , evdeki romantik sorunların işyeri üretkenliğine verdiği zararı gösteriyor. Katılımcıların üçte ikiden fazlası (%71) evdeki ilişki sorunlarının işyeri üzerinde büyük etkisi olduğunu kabul ediyor. %62’si evdeki sorunların bir sonucu olarak işte daha fazla dikkatlerinin dağıldığını ve daha az üretken olduklarını söylüyor. %32’si duygularını daha az kontrol edebildiklerini söylüyor. Benzer şekilde İş yerindeki yüksek baskı ve stres, ankete katılanların yarısının ilişkilerini etkiliyor; uzun çalışma saatleri ve evden uzakta geçirilen diğer faktörler de katkıda bulunuyor.

Çoğu zaman işletmeler personelin evde yaşadığı romantik ilişki sorunlarından habersiz.
Araştırmalar bunu kişisel mahremiyet arzusu, bunun “uygun bir sorun” olmadığı hissi ve çoğu şirketin yardım edecek uzmanlığa sahip olmaması gerçeğinin birleşimine indiriyor.

Bence şirketlerin sundukları desteği genişletmesinin zamanı geldi.

Unutulmaması gereken en önemli nokta: İster yeni tanışalım, ister uzun süredir birlikte olalım, sevdiğimiz ve bize iyi gelen insanlarla yeterince zaman geçirmemiz sağlığımız için büyük önem taşıyor.

Eşlerden biri veya her ikisi çok fazla çalışır ve birlikte çok az zaman geçirirse, en uyumlu çiftler bile birbirlerinden ayrılma riskiyle karşı karşıya kalabiliyor. Partnerinize zaman ayırın, telefonunuzu ve dizüstü bilgisayarınızı kapatın ve ev ile iş arasında net bir sınır belirleyin. O e-posta veya toplantı ne kadar acil veya önemli görünürse görünsün, bunun aşk kadar önemli olmadığını unutmayın. İşle çok meşgul olduğunuz için kaçırmayın. Sonunda görevden geldiğinizde orada olmayabilir.

İşte, bir ilişkiyi ve işi yönetmek için ipuçlarım:

1. Duygusal kontroller yapın
İş telaşlı olduğunda, hayat daha hızlı geçme eğilimindedir. Eşinizle duygusal bir check-in yapmak için bir adım geri atmayı düşünün. Nasıl hissediyor? Sizin tarafınızdan görüldüğünü veya desteklendiğini hissediyor mu? Daha bağlı hissetmek için ikinizin de neler yapabileceğini tartışın.

2. DM’lerine kaydırın
Bazen partnerinizin sizi düşündüğünü bilmek güzel hissettiriyor. İş yerinde boş bir saniyeniz varsa, eşinize onu hatırlatan bir metin mesajı, komik bir karikatür veya okuduğunuz bir makaleyi gönderebilirsiniz. Gerçekten yoğun bir gün mü geçiriyorsunuz? Telefonunuzdan uzakta olacağınızı bilmesini sağlayın.

3. Randevu gecesi ayarlayın
Hem sizin hem de eşinizin randevu geceniz olduğunu bildiğiniz haftada (veya ayda) bir geceyi ayırmak, haftanın diğer günlerinde diğer ihtiyaçlarınızı düzenlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca programınız ne kadar yoğun olursa olsun, ikinize de dört gözle bekleyeceğiniz bir şey verir.

4. Aktif dinleme alıştırması yapın
İş hayatında başarılı olmak için, bazen uzun saatler çalışmak ve hafta sonları bile çalışmak gerekebilir. Zamanınız sınırlıysa, eşinizle geçirdiğiniz zamanın kaliteli olması çok önemlidir. Telefonunuzu kontrol etmek cazip gelse de partnerinizin yanında olmaya çalışın. Eşinize zaman ayırmak ve onunla kaliteli zaman geçirmek ilişkinin sağlıklı şekilde devam etmesi için gereklidir.

5. Dürüstçe kurallar koyun
İş hayatında olduğu gibi, çift ilişkilerinde de iletişim ve anlayış çok önemlidir. Eşinizle kendinizi suçlu hissetmeden iletişim kurabilirsiniz. Örneğin, akşam yemeğinde veya yatakta telefon olmaması gibi, birlikte kurallar koyabilirsiniz.

6. Birlikte hayal kurun
Eşinizle bir yapılacaklar listesi oluşturmanızı öneririm.
Bu hayaller ve hedefler listesini oluşturmak, birlikte bir şey için çalışıyormuş gibi hissetmenize yardımcı olabilir ve size sabırsızlıkla bekleyeceğiniz şeyler verebilir.

7. Yardım isteyin
Çok gerginseniz, eşinizin yardımcı olabileceği herhangi bir şey olup olmadığını kendinize sorun. Bu basitçe bir çöp çıkartılması bile olabilir. Eşiniz, stresinizin getirdiği gergin enerjiniz yerine kendisinden yardım istenmesini muhtemelen daha çok tercih eder.

8. Aşk
Her şeyden önce, eşinizi sevmeyi unutmayın. Sevgi göstermek, gerçek bir iltifat kadar basit veya yeniden bağlantı kurmak için bir gün izin almak kadar muhteşem olabilir. Ona onu sevdiğinizi söyleyebilirsiniz.

9.Esnek olun
Hem iş hayatında hem de ilişkide esnek olmak, stresi azaltır ve hayatı daha kolay hale getirir. İşte beklenmedik bir toplantı ya da acil bir iş olduğunda, planladığınız etkinlikleri erteleyebilir ve eşinizle birlikte başka bir zaman planlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, iş hayatı ve çift ilişkisi dengesi, zorlu bir dengeleme işi. Ancak, yukarıda bahsedilen noktalara dikkat ederek, hem iş hayatında başarılı olabilir hem de mutlu bir ilişki yürütebilirsiniz. İş-yaşam dengesinin yolculuğunda bulunduğunuz yeri kucaklayabilir , eşinizle tutkunuzun peşinden gidebilir ve bunun macerasını hep birlikte yaşayabilirsiniz.

Kaynaklar:

– “Balancing Work and Relationships: How to Make It Work,” Forbes, 2019

https://www.theladders.com/career-advice/signs-your-job-is-ruining-your-relationship/amp

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0018726715571188?journalCode=huma