Aldatmada Sadece Hormonlar mı Suçlu?

İlişki, bağlılık ve cinsellik söz konusu olduğunda en çok araştırılan konulardan biri aldatma. Aldatma duygusunun sosyo-kültürel ve duygusal durum ile düşünce yapısıyla iç içe olduğu, ayrıca kişilik özellikleri ve ilişki kalitesi gibi pek çok faktörden etkilendiği biliniyor. Son dönemde yapılan araştırmalarda hormonların da aldatma hissi üzerinde etkili olduğu gösterildi.

Hormonsal ve genetik yatkınlık olsa bile diğer tüm faktörler (duygular, düşünceler, kişilik, ilişki kalitesi, cinsel hayat memnuniyeti, aldatmaya bakış gibi) de aldatma üzerinde etkili. Eşiyle ilişki problemleri yaşayan ve ailede sorunları olanlarda bu olasılık sıklaşıyor. Stresli bir ortamda çalışan, genel olarak kendini mutsuz hissedenler de aynı durumda. Cinsel problemlerin aldatma riskini tetiklediği bir gerçek.

Her çiftin ilişkisinde ve cinselliğinde farklı bir dinamiği var. Ancak söz konusu aldatma olduğunda kendinize ve eşinize bir şans daha tanımanızın bir zararı yok. Özellikle cinsel problemlerin bir uzman ile üstesinden gelmek, kendinizi tanıyıp, bu dönemi en az olumsuz etkiyle atlatmanızı sağlayacaktır.