Benim en değerli biricik projem “Aile Danışmanlığı Sertifika Programı“‘mız ilk mezunlarını verdi.

Dile kolay 4 ay 450 saatimiz beraber geçti. Diğer pek çok aynı adı taşıyan programdan farklılıklar yarattık. Mesela ABD programlarını örnek seçerek pek çok güncel konuyu (dijital ebeveynler gibi) konularımıza ekledik, filmler ve dizilerle ve gerçek vaka çalışmaları ile teoriyi gerçek anlamda pratiğe taşıdık.

Her şeyden önce Ali Atıf Bir Hoca’ma mükemmel Hoca’lığından dolayı çok teşekkür ediyorum. Onun sayesinde bu projeyi hayata geçirebildik. İBE’ye, aynı zamanda Gedik Üniversitesi’ne işbirlikleri için çok teşekkür ediyorum. Meliha Karayay’a benimle birlikte sonuna kadar en büyük özveri ile bu projede görev aldığı için sonsuz teşekkür ediyorum.

Son teşekkürüm de tabi ki katılımcılarımıza. Verdiğiniz emekler için her birinize çok teşekkür ederim. Hepinizin yolu açık olsun.

Program Hakkında

Aile Danışmanlığı Yönetmeliği, Resmi gazetenin 4 Eylül 2012 tarihli sayısında yayımlandı. Psikoloji, Sosyoloji, Çocuk Gelişimi gibi farklı dallardan mezunlara da aile danışmanı olma yolu açan yönetmeliğe göre 300 saati teorik, 120 saati uygulamalı eğitim, 30 saati de süpervizyon olmak üzere toplamda 450 saatlik eğitim süresi yönetmelikle belirlenmiştir.

Aile, toplumun en temel birimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Nitelikli ve işlevsel bir aile yapısı modern ve refah seviyesi yüksek seviyede toplumların oluşturulmasının ön koşulu olarak nitelendirilebilir.

Gedik Üniversitesi – Aile Sağlığı Araştırma Derneği – İBE Business Institute işbirliği ile hayata geçirilen Aile Danışmanlığı Sertifika Programının temel amacı aile bireylerine danışmanlık yapacak olan profesyonellerin yaşanılan sorunlara daha sağlıklı ve sürdürülebilir çözümler üretilebilecek yetkinliği kazandırmaktır. Programın katılım koşullarını yerine getirip başarı ile tamamlayanların aile içinde yaşanan problemlere güncel teknikler ve yöntemlerle danışmanlık yapabilecek seviyede bilgi birikimi ve beceri seti geliştirmeleri beklenmektedir.

Sertifika / Katılım Belgesi Koşulları

* Eğitimi başarı ile tamamlayan psikologlar, sosyologlar, psikolojik danışmanlar, uzman, asistan ve pratisyen hekimler, sosyal hizmet uzmanları, psikoloji ve pdr uzmanları, çocuk gelişim uzmanları ve hemşireler; e-Devlet onaylı sertifika alma hakkı kazanacaktır.

** Öğrenim geçmişleri yönetmelik ile uyuşmayan ve eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılara İBE Business Institute, Aile Sağlığı Araştırma Derneği ve Gedik Üniversitesi imzalı katılım belgesi verilecektir.